האקוסטיקה היא חקר של "תורת הקול", מקצוע האקוסטיקה שייך לאחד ממקצועות המדעים המדויקים, הוא משלב בתוכו המון ידע מתחום המתמטיקה, החשמל, הפיסיקה והמוזיקה. כשאנו מדברים על חדר עם "אקוסטיקה מאוזנת" אנו מדברים על איזון של התדרים בחלל. טיפול נכון באקוסטיקה בחדר או בסטודיו יגרום להיות מקום שנעים להיות בו ולשמוע בו צלילים.

כאשר אנו מאזינים לצליל או לקריינות בסטודיו שיוצא ממערכת הרמקולים, או צליל שמופק מכלי נגינה, חלק ממנו נספג בקירות וברצפה, חלק ממנו חוזר לחלל החדר וחלקו עובר דרך הקירות אל מחוץ לחדר.

גורם האקוסטיקה הוא גורם חשוב ביותר שאסור להקל בו ראש, הוא חשוב לא פחות מאיכות הרמקולים או המיקרופון שקיימים בסטודיו. כדי להוציא איכות מרבית מהקלטה של "שיר בהפתעה", קריינות או הקלטת כלי נגינה. חשוב שהסביבה האקוסטית תהיה מטופלת באופן מקצועי.

כדי שאקוסטיקת החדר תהיה ברמה הטובה ביותר, צריך למצוא את הפתרון הנכון לטיפול בגלים עומדים ובהתנגשותם במרחב האקוסטי, למצוא את הפתרון לבליעת גלים שחוזרים מהקירות בחדרים קטנים, וכן הד שחוזר בחדרים גדולים, ולכן צריך למצוא את החומרים המתאימים כדי שיספגו את הצלילים או את הקריינות שהוקלטה כדי שהחדר יהיה מאוזן מבחינה אקוסטית.

הטיפול בנושא האקוסטיקה בחדר או באולפן מחייב אותנו לערוך הבחנה בין ספיגת גלי קול לבין בידוד גלי קול. חומרי הספיגה המוכרים לנו הם לא בהכרח מונעים את זליגת הרעש. בדרך כלל, הם סופגים חלק מהתדרים ומונעים את חזרתם מהקירות אל תוך החדר. חלקם של התדרים או מה שנשאר מהם, עוברים דרך חומרי הספיגה אל הקירות.

כדי לבודד את החדר מרעש חיצוני שחודר פנימה ורעש שזולג החוצה, רצוי לתכנן מראש שהחדר יהיה בנוי בעזרת מסה, זה אומר שככל שהקירות עבים יותר הבידוד הינו יעיל וטוב יותר. שטיח על הרצפה הוא יעיל ביותר לשמור על אקוסטיקה מאוזנת וספיגת הצליל, וכמובן חלונות אטומים, ומערכת מיזוג אוויר שקטה ומקררת כדי לשמור על הציוד החשמלי.

דילוג לתוכן