מיקס זהו תהליך של ארגון כל הערוצים שהוקלטו. זהו שילוב של כל הכלים וכל האפקטים שנמצאים בקטע האודיו. במיקס נעשים איזון תדרים, איזון עוצמות בין הערוצים השונים. שילוב הערוץ במרחב האקוסטי והורדה לשני ערוצי סטריאו (ימין + שמאל) כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר מבחינת שמע.

באופן בסיסי אין חשיבות לערוץ הראשון שיוקלט, בסופו של דבר כולם יזכו לטיפול מתאים, התוצאה שתושג זה הדבר החשוב ביותר ולא הדרך.

מיקס, זהו תהליך המעניין ביותר בשרשרת הסאונד, בשלב זה לא מתעסקים בהקלטת הסיגנל לתוכנת ההקלטה, אלא בסידור כל האלמנטים שהוקלטו כדי שיתנגנו בהרמוניה ויצרו חווית שמיעה נעימה לאוזנם של המאזינים.

אחרי שהוקלטו כל הערוצים הנדרשים לקטע הסאונד למיקס, זה יכול להיות הקלטת מערכון, הקלטת שירה לג'ינגל, תוכנית פודקאסט, פרומו, קריינות עם מוזיקת רקע, הקלטת פס קול, שיר בהפתעה ועוד. הגיע הזמן למקסס את הקולות יחד, התהליך אמור להרים ולשדרג את קטע הקול, לאיכויות גבוהות הן מבחינת הצליל והן מבחינת אופי המוזיקה. בשלב זה אפשר להרחיב את עומק הצליל, ולמקם כלים מסוימים וקולות רקע במרחב האקוסטי של הסטריאו. אפשר להוסיף לדוגמה אפקטים כמו-reverb  או delay על מנת להדגיש בפרסומת את המבצעים בקריינות, בתשדיר או בג'ינגל, להוסיף מעבדי צליל, לשחק עם הטון (איטי/מהיר) של הקריין או הזמר או להרחיב את הדינמיקה (expender).

המיקס חייב להישמע היטב בכל מקום שבו הוא יושמע. ברדיו, בטלוויזיה, במערכת קומפקט דיסק, במחשב, באירועים או בהגברות שונות ואפילו בטלפון הסלולארי. על מנת שהמאזין יקבל בשמיעה שלו הרמוניה ורגש.

דילוג לתוכן