קריין זהו אדם הקורא טקסט, קריאת הטקסט יכולה להיות בסיטואציות שונות כגון: מול מצלמות הטלוויזיה, בזמן שידורי הרדיו, הופעת במה, או מאחורי הקלעים מבלי שיראהו. לעיתים מדובר גם בקריין חדשות/מבזקן הקורא את מבזקי החדשות.

קריין עשוי להציג על במה את שמות הזמרים והאומנים שמופיעים באותו אירוע או לספר סיפור מוקלט על קלטת, לדובב סרט, לקריין פרסומות, לקריין מערכת ניתוב שיחות קולי לטלפון ועוד.

לקריין יש צורך בתכונות חשובות רבות מפאת מקצועו:

דיבור ברור, הכרת השפה (עדיפות לדיבור השפה כשפת אם כדי למנוע שגיאות לשוניות בדיבור), יכולת אלתור, הבנת הטקסט שמועבר ותקשורת טובה עם אנשים.

בתוכניות ילדים אפשר למצוא את הקריין שקורא את הסיפור וגם מדובב את הדמויות, לעומת זאת במשחקי ספורט יש ברוב המקרים קריין שמציג את הפעולות והמהלכים אותם מבצעים השחקנים, לעיתים קרייני/שדרי הספורט מציגים גם את הרקע של השחקן, ולא מדברים רק על המשחק עצמו.

לקריינים יכולת עבודה מגוונת, בין היתר, ביצוע קריינות המיועדת עבור בעלי עסקים וחברות, לצורך שיווק עסקיהם.

בקטגוריה הזאת אפשר למצוא קריינות עבור סרטי תדמית ללקוחות פרטיים ולחברות, שעבורם הקריין מקריא תסריט שהוכן מראש, בהתאם למהלך הסרטון. הקטע משולב בסרטון באמצעות עריכת אודיו+וידיאו.

ניתן למצוא גם בקטגוריה זו גם קריינות בעבור צליל המתנה עיסקי וגם מערכת ניתוב קולי לחברות דרך הטלפון. כלומר, כאשר לקוח מתקשר לבית העסק הוא שומע קטע קריינות (בדרך כלל משולב עם מנגינת רקע) שמיועד לצרכים שיווקיים ומיתוג העסק. בזמן ההמתנה מוצגים יתרונותיו של בית העסק ושעות הפתיחה והסגירה שלו.

כיום, עולם הקריינות התפתח והגיע גם לתחבורה הציבורית, כאשר אדם נוסע ברכבת או באוטובוס הוא שומע בכריזה את מיקום התחנה בקולו של קריין, קריינות כזו הוכנה מראש ונועדה להקל על הנוסעים ועל הנהג על מיקום תחנה בדרך.

בנוסף, בקניונים ובמרכזי קניות בארץ ובעולם התפתחה בשנים האחרונות "קריינות כריזה", בה שומעים פרסומות המבוצעות על ידי קריין ומסבירות על עסקים שונים ומבצעים, המתקיימים בקניון או במרכז הקניות לרווחת הקונים.

 

דילוג לתוכן